Amiről nem beszélünk... Magazin és podcast
- Tabukról, őszintén
Amiről nem beszélünk... Magazin és podcast - Tabukról, őszintén

Miért tapad ennyi szégyen a szexualitáshoz?

Noha 2025-ben a világnak ezen a táján, ahol élünk, szexualitásunk és nőiességünk megélésének elvileg semmi akadálya, a valóság korántsem ez.
szex szégyen

Nincs burkaviselési kötelezettségünk, kultúránkban nem szokás megcsonkítani a fiatal lányok testét, hogy ezzel elvegyük tőlük a szexuális öröm megélésének lehetőségét, és társadalmunkban elvileg egyenjogú felek a nők. A szexualitással kapcsolatban mégis számos hiedelmet, tiltást és téves tudást adunk át egymásnak generációról generációra.

Talán az egyik – ha nem a – legsúlyosabb nehézséget a mindent átitató szégyen okozza, aminek tükrében

  • a szex mocskos, szégyenteljes dolog, olyasmi, amiről nem beszélünk, ami mintha tiltott lenne;
  • a test pedig a szégyen kiapadhatatlan forrása. Sajnos.

Leírva érezzük, mennyire nem helyes ez így. De mégis mit tehetnénk ellene? Nos, a szégyen legyőzésére a legjobb eszközünk a tudás és a tudatosság, azaz ha minél több valós információt szerzünk a szexualitással kapcsolatban. Ezáltal pedig nemcsak magunkon és a párkapcsolatunkon segíthetünk, hanem a következő generációknak is alaposabb ismereteket adunk át, és egy jobb, egészségesebb példát mutathatunk.

Szex és a szégyen

Nézzük meg, mi minden járul hozzá ahhoz, hogy a szex, a felnőttek játéka, ilyen nehezített pálya legyen – és azt is vizsgáljuk meg, mi segíthet, hogy felszabadultabb, önazonos, kielégítő szexuális életünk lehessen!

1. A kultúra szintjén

Kulturális hagyományaink messzire vezetnek a bűn, a vétek, a szégyen ösvényén: évszázadokig meghatározó szemlélet volt, hogy a szex bűnös dolog, a vágyak állatiasak, az ösztönkésztetések elfojtandók. A nőkről alkotott ideálban a tisztaság, szendeség, szűziesség meghatározó elem volt.

A fogamzásgátlás hiánya még fajsúlyosabbá tette mindezt; a leány szüzessége, érintetlensége alapvető érték volt.

A nők hátrányos helyzetéből, szabadságjogaik hiányából fakadóan a szexuális egyenlőség fel sem merült, a férfi kizárólagos gyönyöre volt az elfogadott. A nőktől elvárták a tiltakozást, a nemet mondást, az utolsó pillanatig való ellenállást, majd a daliás, erős, bátor és mindig izmos, kemény férfi karjaiba omlást.

A 20. század szexuális forradalma indított ebben változást, megjelent a közgondolkodásban, hogy a szex sokkal szabadabb, örömtelibb dolog annál, mint amilyennek az idősebb generációk mesélték. Freud gondolatai úttörőek voltak ebben, és az első világháború után, a húszas években már elindult egyfajta felszabadulás, mely a 60-as évek Amerikájában tetőzött.

Ekkortájt indultak Alfred Kinsey tabudöntögető kutatásai is a férfi és női szexualitással kapcsolatban, melyeknek eredménye lassan elkezdett beszivárogni a köztudatba. De sajnos máig sem jutottunk el oda, hogy a tudatunk mélyéről, a parancsoló, kritikus és követelő belső monológunkból – melyet felnövekedésünk során a környezetünktől „kapunk ajándékba” – ki tudjuk űzni ezeket a tiltó és megszégyenítő üzeneteket.

2. A család szintjén

Legtöbbünk nagyszülei még bőven a 20. század elején nevelkedtek, a gyermekként beléjük plántált tudást adták át szüleinknek, akik már valószínűleg egy modernebb formában, de még mindig hasonló szemléletet „görgettek tovább” nekünk.

A szex mocskos… Az a nő, aki kívánja, szajha. Akinek sok partnere volt (a sok általában azt jelenti: több, mint a férfipartnerének), szintén szajha. Ha a férfinak kevesebb partnere volt, balfácán. A szexuális fantáziák szégyellni valóak, kínosak, soha senkivel nem megoszthatóak, el kell őket hallgatni. A misszionáriuspózban végzett behatolásos közösülésen túlmutató szex: erkölcstelenség. A maszturbálás undorító. A menstruáció kínos. A test bármely aspektusa szégyellhető, a meztelenség is, de minden aspektusa kritizálható: túl magas/ alacsony, vékony/ vastag, kis-/nagymellű, fiús/ gömbölyded. Kilógnak a bordáid, hurkás a hasad, túl vastag a combod, lapos a melled, szőrös vagy, a bőröd anyajegyes/ szeplős/ szemölcsös/ láthatóak a pórusaid. Kinek kellenél? Hogy nézel ki?

Ha valaki azt hinné, ezek a sorok túlzóak, sajnos ki kell ábrándítsam: a való életből vett példákat hozok, és nem az extrém egyedieket.

Ezek a hangok a felnőttek fejében többnyire bent szólnak, de gyermekkorukban tanulták meg őket, amikor még a külvilágból érkeztek.

  • Vagy teljesen egyértelmű, nekik címzett, hangos üzenetek által („Takard el magad!, „Így nem mehetsz ki az utcára!, Ne nyúlj oda, fúj, nem szabad!”),
  • vagy a felnőttek beszélgetéseiben elkapott mondatokból („Az a Mari is mekkora kurva, itt illegeti-billegeti magát”, „Ha a férfi kap vacsorát otthon, nem megy máshova enni…, „Hiába nincs kedvem, tudod, milyenek a férfiak”),
  • vagy valahogy a sorok közül, a felnőttek működéséből, gesztusaiból, hangsúlyokból, szokásokból, a család kimondatlan szabályaiból.

Mennyire élhette meg az anya a nőiességét, a szexualitását, mit látott a gyermek a szülei között, milyen volt az apa reakciója a cseperedő lányra, be lehetett-e csukni az ajtókat, átjöhetett-e fiúbarát, mennyit beszéltek a menstruációról, mielőtt megjött – és hogyan kezelték azt utána… A sort nagyon hosszan folytathatnánk, a fiúk szemszögéből is.

3. Társadalmi szinten

És persze ne hagyjuk ki a tágabb környezetet sem! Mit tanulunk erről óvodában, iskolában? Rémisztgettek-e minket hetedikesként abortuszról készült videóval, és kommunikáltak-e olyat felvilágosítás címén, hogy a szex nem más, mint veszély, a nem kívánt terhesség és a nemi betegségek megkísértése?

És végül az egyik legnagyobb ártalom: Mit közvetít a média? Mit tanul a felnövekvő gyermek a testről, a szépségről? A szexualitásról? Milyen reális és irreális elvárásai lehetnek emiatt saját magával szemben? És másokkal szemben?

Elmondhatjuk, hogy korunk egyik nagy csapdája, hogy abszolút szexpozitivitást várunk el a nőktől – legyen szexi, érzéki szerető, vágyjon a szexre és akarja, élvezze is, legyen válaszkész is, kezdeményező is, figyeljen a külsejére, feleljen meg számos elvárásnak ezen a téren – miközben eggyel mélyebben és többnyire kevésbé tudatosan rendkívüli szexnegativitással is vesszük körül őket.

Mert úgy kell vad szexistennőnek lenni, hogy közben az is átmegy: a szex bűnös és mocskos dolog, aki kívánja, szajha.

„Ha miniszoknyát vesz fel, mit várt, persze, hogy megerőszakolták, mit teszi-veszi magát, csak az érdekli, túl sok pasija volt.” Ha kiteszi a mellét, kurva, ha nem teszi ki, vénkisasszony. Ha magára költ, ápolt és jólöltözött, akkor hiú cafka. Ha nem költ magára, ne is csodálkozzon, hogy a kutyának sem kell… És persze ott van az egyik „kedvenc” legendám is: a nő, akinek „túl sok” partnere volt, és emiatt kitágult a hüvelye. Ezek szerint a férfiaknak is idővel elkopik a vesszeje? Az anatómiai ismeretek teljes hiányáról beszélünk…

Ráadásul jelenünk közbeszéde hajlamos a nőt puszta szaporítóegyedként ábrázolni: a szülést, az anyaságot piedesztálra állítva, női princípiumról beszélve, mintha ez lenne a női lét egyetlen lehetséges és mielőbb betöltendő célja.

Mi lehet a megoldás?

Talán érezhető, hogy ennek a kettősségnek – ha szexelni akar, kurva, ha nem akar, frigid – nagyon nehéz jó megoldását megtalálni egyéni szinten. Minden egyes embernek van egy sajátos, hosszú története arról, hogy mi mindent kapott a puttonyába ezen a téren. Miket cipel, milyen eszközök segítik őt, hogy a szexet annak élhesse meg, ami: örömteli együttlétnek vagy tevékenységnek – és mik hátráltatják ebben fenyegető, megszégyenítő, tiltó hangokként.

A felszabadult, örömteli szexualitásnak fontos összetevője a spontaneitás és játékosság, a kreativitás, az önbizalom, a nyugalom.

Egy együttlét akkor tud jó lenni, ha mindkét fél biztonságban érzi magát, ha az a megélése közben, hogy ő maga és a partnere is „rendben van”.

A szex valóban a felnőttek játéka. Nem lehet időre, sürgetve, parancsra örömöt érezni. Ahhoz, hogy egy nő élvezni tudja a szexet, ismernie és szeretnie kell a testét. Valószínűleg az olvasók többsége ismeri azt az érzést, hogy szex közben valamit nem megfelelőnek él meg a külsejével kapcsolatban, és ez ront az együttlét minőségén számára. Nagyon fontos, hogy ezeket a gátakat elkezdjük először tudatosítani, észrevenni, majd megvizsgálni, a realitás fényébe helyezni és egyesével lebontani. A stressz, amit ítélkező gondolataink, szorongásunk okoz, teljesen elvághatja annak a lehetőségét, hogy élvezni tudjuk az együttlétet.

Kérdések a jobb szex érdekében

  • Azok a dolgok, amik magadon zavarnak, másokon is zavarnak?
  • Csak modellalkatú partnereket választasz?
  • A társad teste minden ízében tökéletes, olyan módon, ahogyan a saját testedtől is elvárod, hogy az legyen?
  • Téged zavar a kicsit petyhüdt has, az anyajegy, a nem tökéletes bőr, a nem görög szobrász által faragott fenékforma?
  • Biztosan alapvető összetevője a jó szexnek, hogy úgy nézz ki, mint egy 18 éves fehérneműmodell az óriásplakáton?
  • És ugyanígy: A szex valóban mocskos és tisztátalan?
  • A tevékenység, melynek az emberiség fennmaradását köszönhetjük, mindenki csinálja és alapvetően jó (kellene legyen), tényleg bűnös lenne?
  • Tényleg bemocskolódunk az öröm, a felszabadult együttlét, a legmélyebb intimitás megélésétől?

Mit tehetünk még?

Annak érdekében, hogy önmagunkkal, nőiességünkkel, a testünkkel és a szexualitásunkkal jó viszonyt alakítsunk ki, akad néhány valóban alapvető feladatunk. Lássuk tehát, mit tehetnél még, hogy jobban érezd magad a bőrödben!

Az egyik, hogy kérlek, beszélj úgy saját magaddal, ahogy másokkal is beszélnél. Gyengéden, kedvesen, tisztelettel, jószándékkal. Figyelj oda, miket mondasz magadnak! Tartsd magad alapvetően elfogadható embernek, aki megérdemli a szeretetet, a figyelmet, az örömöt, a pihenést! Hiszen ez az igazság. A negatív, ítélkező gondolatok néha nem is tudatosak. Figyeld meg, hogyan beszélsz önmagaddal, és próbáld ezt olyanná formálni, ahogyan másokkal is beszélnél.

Az is elengedhetetlen, hogy ismerd meg a saját tested. Nézd meg a tükörben – lehetőleg teljes alakos tükörben – minden nap. Eleinte nehéz lehet az automatikus negatív gondolatokat távol tartanod magadtól, de fókuszálj a pozitívra, nézd elfogadóan, szeretettel! Ugyanezt tedd meg külön a nemi szerveddel is.

Fedezd fel, mi okoz örömöt neked, és a partneredet is segítsd ebben! Kísérletezz, érintsd meg magad, tudd, mit szeret a tested. Legyél teljesen biztos benne, hogy ez az öröm és élvezet teljesen normális, alapvető és az élet része. Emberlétünk fontos eleme az erotika, a szexuális örömszerzés magunknak és másoknak, az, hogy nem csak szaporodási céllal szexelünk. Mindenkinek vannak szexuális fantáziái, mindenkinek vannak vágyai, az emberek sok mindenben különböznek, de abban mindannyian hasonlóak vagyunk, hogy a szexualitás az életünk része, és örömöt lelhetünk benne. Ez az egyik legfontosabb feltöltődési terület, és a párkapcsolat, a kötődés fontos része.

Utolsóként az egyik legnagyobb stresszfaktor tudatosítását említem: légy kritikus a médiatartalmakkal, amiket fogyasztasz! Olyasmiket olvasol, olyan videókat, műsorokat nézel, amelyek hozzájárulnak a jóllétedhez? Vagy inkább negatív érzéseket okoznak? Az elvárások nőnek, az ítélkező hangok erősödnek benned? Vagy az általad látogatott oldalak inkább segítenek önmagad elfogadásában és szeretetében? Mindig tedd fel magadnak a kérdést: gazdagítja az életem, ha elolvasom/ meghallgatom/ megnézem ezt a tartalmat?

Összefoglalás

A felszabadult szexualitás olyan erőforrás, mely szebbé teszi az életed, az életeteket a partnereddel.

Érdemes ezzel foglalkozni, és leszámolni azzal a szégyennel, amely kultúránk természetéből fakadóan szivárgott a tudatunkba felnövekedésünk során, a minket körülvevő felnőttektől és a médiából. Ha mi magunk egyre jobban működünk ezen a területen, a következő generációknak már sokkal valódibb tudást adhatunk át róla.

Amennyiben bővebben érdekel ez a téma, hallgasd meg az Amiről nem beszélünk… podcast kapcsolódó epizódját az alábbi képre kattintva!

Cikkeink és videóink a legjobb szándékkal, de a teljesség igénye nélkül készülnek. Ha egy bizonyos csoportra külön figyelmet fordítunk, az nem jelenti azt, hogy más csoportokkal ne éreznénk együtt, vagy más felállást nem tartunk elképzelhetőnek. A cikkekben megjelenő vélemények a szerzők saját álláspontját tükrözik, amelyek nem feltétlenül egyeznek meg a magazin hivatalos álláspontjával. Magazinunk tiszteli a véleménykülönbségeket, sőt, kiáll amellett, hogy a véleménykülönbségek ellenére is osztozhatunk fontos értékekben. 
Tartalmaink nem minősülnek pszichológiai, egészségügyi, jogi vagy pénzügyi tanácsadásnak, ezért minden olvasónk saját felelősségére használja fel az itt található információkat. Javasoljuk, hogy szükség esetén kérjen egyéni segítséget a megfelelő szakemberektől!

Oszd meg a bejegyzést másokkal is:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb tartalmak

Ezekről fogunk beszélni

Ne maradj le!

Rovatok