Biztosan megvan az érzés, amikor hónap végén erősen ráncolod a homlokodat, hogy már megint hova tűnt el a pénzem? „Tudom, hogy költöttem – na de ennyit?”
Ennek erős ellenszere, ha van költségvetésed és nem csak vezeted, hanem tervezel is vele. TUDOM, unalmas, macera, nemszeretem feladat, de hidd el, hogy nagyon hálás leszel magadnak, ha mégis megteszed.
Ráadásul — ugyan rendkívül hasznos — nem egy állandó feladatról van szó.
Elég pár hónapig vezetned a költségvetésedet, hogy képbe kerülj a költési szokásaiddal.
Ez ahhoz kell, hogy utána a bevételedet még okosabban tudd elosztani – legalább 7 részre. Ha ezt megteszed, sokkal kisebb stresszt fog okozni számodra a pénz és, ami még jobb, egyre gyarapszik is majd.
7 boríték: Hatásos trükk pénzügyi hibák ellen
Miért gondolom, hogy működik?
Amikor egyetemre kerültem, hivatalosan akkor dolgoztam először. Egy panzióban találtam munkát recepciósként. A kis havi fizetésemet borítékokba rendezve kezeltem. Még a mai napig a szemem előtt vannak az ezekre kék kiemelővel írt feliratok: áram, telefon, gáz, tévé, kaja, BULI. Akkor ez volt a rendszerem – és mindig kijöttem belőle.
Na jó, ma már másképp csinálom. De hogyan is?
1. boríték: megtakarítás
A bevételből jobb először egy összeget – kimondottan megtakarítási céllal – eltenni, és a maradékból gazdálkodni a hónap további részében, nem pedig fordítva. Így megakadályozhatod, hogy csak akkor tegyél félre, amikor marad miből a hónap végén.
Ha te is megígérted már magadnak, de végül mégsem kezdtél el megtakarítani, akkor itt az idő, hogy fordíts a szokásaidon. Ez kimondottan fontos, mert mentálisan máshogy fogod a további költési szokásaidat tervezni.
Mennyit érdemes félretenni?
Először is szögezzük le, hogy bármennyi is jobb, mint a semmi.
Ha alkalmazott vagy, akkor ez lehet egy fix összeg, de vállalkozóként inkább százalékot érdemes meghatározni, hiszen nem egyforma minden hónap teljesítménye. Ha itt is ragaszkodnánk a fix összeghez, akkor egy nagyobb bevételű hónapban kevesebbet tennénk félre, mint amennyit megengedhetnénk magunknak. Alkalmazottként pedig ne felejtsük el, ha emelnek a fizetésünkön, akkor érdemes ezt az összeget is növelni.
2. boríték: hitelek
Ezeket nem úszhatjuk meg, mindenképpen ki kell fizetni őket. A hiteleknél érdemes átgondolni, hogy van-e most kedvezőbb kamatozás annál, amit fizetünk?
Ha például változó kamatozású a hiteled, akkor egészen biztosan érdemes megnézned a szerződést, mert kamatforduláskor a mindenkori jegybanki alapkamathoz igazítják a kamatodat – ami most, 2025-ben, viszonylag magas.
3. boríték: étel
A magas infláció miatt nehéz kérdés, de ha tetszik, ha nem, enni kell. Ha sokat rendelsz, éttermezel, ezen bőven tudsz alakítani. Sokkal kedvezőbb, ha otthon főzöl magadra, majd az előre elkészített ételt viszed el a munkahelyedre ebédnek. Hidd el, ez valóban rengeteget számít!
4. boríték: rezsi
A rezsinél nézd meg a korábbi számlákat – így tudsz előre tervezni vele hónapról hónapra.
5. boríték: egyebek
Ide jöhet minden más: a gyerek különórájától kezdve a biztosításokon, gyógyszereken, előfizetéseken, színházon, mozin át az egyéb szórakozásig minden. Ez az a kategória, ami egyfajta tükörként megmutatja, min is lehetne egy picit nyerni – például kedvezőbb biztosítással, a nem használt előfizetések lemondásával, a túl költséges szórakozási szokások átalakításával…
Ezt nem szoktuk annyira figyelni, mert alkalmanként csak pár ezer forint, így kisebb összegnek tűnik. De ha összeadjuk, meglepődünk. Például pont azt a 25 ezer forintot foghatjuk meg itt havonta, amit szeretnék félretenni megtakarításként, csak sosem jut rá a fentiek miatt.
6. boríték: vészhelyzeti alap
Ez nem ugyanaz, mint a megtakarítás!
A vészhelyzeti alapban őrzött összeg legyen a legalább 3-6 havi megélhetésedet biztosító tartalék.
Ebből a borítékból fedezed a váratlan kiadásokat. Ez az a boríték, ami, ha betelik, akkor kipipálhatod, nem kell még nagyobbra növelned. Csak akkor kell visszapótolnod, ha költöttél belőle – egy vészhelyzet következtében.
A legtöbben azért nem tudnak nagyobb álmokra gyűjteni, félretenni, mert nincs ilyenük, hogy „vészhelyzeti alap”, a megtakarításaiktól elkülönítve. Ők azok, akik elkezdenek megtakarítani valamilyen célra, aztán jön egy nehéz élethelyzet és a megtakarításukból költenek erre… Így viszont előfordulhat, hogy sosem valósítják meg az álmaikat.
Ha külön gyűjtenének a vészhelyzeti alapba és külön az álmokra, mindkét borítékban lenne pénzük. Ezért fontos, hogy külön kezeljük a vészhelyzeti alapot az egyéb megtakarításoktól.
7. boríték: nyugdíj
Általában 40 évesen gondol rá először az ember, 50 évesen pedig jellemzően már pánikol miatta. Pedig, ha 30 évesen — amikor ezt lazán meg tudjuk még tenni — elkezdenénk havi 15 ezer Ft-tal megtakarítani, akkor 40 millió Ft-tal (nem elírás) lenne több a zsebünkben 65 éves korunkra, mintha csak 50 évesen kezdjük el.
Nincs rá most itt idő és hely, hogy elmagyarázzam, miért lesz kevés az állami nyugdíjad, de hidd el, hogy ezt nem tudod megúszni.
Muszáj nyugdíjra félretenni.
Ez a 7 boríték megváltoztathatja az életed
Ha ezt a 7 borítékot így összerakod (akár csak virtuálisan is), két dolog történhet:
- Szembesülhetsz azzal, mit csináltál eddig jól – és min lenne érdemes változtatnod.
- De az is lehet, hogy megijedsz. „Eddig hogy vittem egyáltalán végig a hónapokat?” Nem baj, ez teljesen rendben van. A változás a felismeréssel kezdődik.
Ahogy egy orvos sem tud segíteni anélkül, hogy előbb ne vizsgálna meg, úgy a pénzügyeid rendbetételét is azzal kell kezdened, hogy őszintén szembenézel a jelenlegi helyzeteddel.
Lehet, hogy nem kellemes, de biztosan felszabadító lesz.
Ma este szánj rá 15 percet: írd le, te hogyan osztanád fel a bevételed a 7 boríték szerint. Meg fogsz lepődni, mennyi minden tisztul le már ettől az egy lépéstől.
Ha szeretnél még többet megtudni a pénzügyi tudatosságról, lépj be az Önazonos Vagyok Klubba!
Ha pedig az érdekel, miért számít tabunak még mindig a pénz témája, hallgasd meg Amiről nem beszélünk… podcast kapcsolódó epizódját az alábbi képre kattintva!